Passat B5 – sposoby na wydłużenie życia koła dwumasowego

admin Koło dwumasowe , ,

Specyfika aut z silnikami diesla, oraz mocniejszych jednostek benzynowych jest fakt że posiadają one zazwyczaj koła dwumasowe, umieszczone zaraz przy skrzyni biegów. Zadaniem tej części w samochodzie jest pochłanianie drgań i dużych przeciążeń występujących w skrzyni biegów. Dzięki temu mechanizmowi jesteśmy w stanie cieszyć się bardzo płynną i spokojną jazda z dużą kulturą pracy silnika. 

Każda część jednak ulega z czasem zniszczeniu na skutek długotrwałego użytkowania nie zależnie od kierowcy. Dlatego też koło dwumasowe razem z turbiną stały się najbardziej znienawidzonymi usterkami wśród kierowców pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Im więcej użytkujemy nasz pojazd tym bardziej zużywane jest koło dwumasowe, co jednak nie powinno być problemem ze względu na fakt że istnieje wiele sklepów z dostępnymi od ręki częściami zamiennymi.

Koszt koła dwumasowego razem z jego wymianą może wynieść od 1000 do 5000 zł co jest normalną ceną. Różnica w cenie wynika zasadniczo z wieku pojazdu, marki, modelu, oraz dostępności części zamiennych jak i fachowców. Obecnie bardzo dużą popularnością wśród samochodów na polskim rynku cieszy się marka VW. Biorąc pod uwagę wiodący stan marki koło dwumasowe do Passata B5 nie jest częścią trudną do zdobycia, oraz wymiany. Koszty jakie ponosi właściciel auta w związku z taką wymianą też nie są również zaporowe.

Usterka koła dwumasowego w Passacie B5 to rzecz całkowicie normalna po pewnym czasie użytkowania. Aby poprawnie rozpoznać taką usterkę, trzeba przed ruszeniem zwrócić uwagę na wibrację przechodzące z silnika na karoserie. Pierwszym sygnałem że coś nie tak dzieje się z naszym dwumasem jest właśnie złe wytłumienie silnika. Osoby posiadające wcześniej wspomnianego Passata B5 mogą sprawdzić usterkę koła dwumasowego poprzez „rwanie” silnika przy zmianie biegów. Odpowiednio wczesna diagnoza pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z uszkodzeniem całej skrzyni biegów. Natomiast koszt samego koła dwumasowego dla Passata B5 to bagatela 800-1200 zl.

Jak dbać o koło dwumasowe w Passacie B5

Aby dbać prawidłowo o kolo dwumasowe w przykładowym Passacie B5 należy ograniczyć agresywną jazdę do absolutnego minimum. Takie zachowanie bardzo mocno wpływa na silnik, oraz samo koło dwumasowe. Im większa amplituda obrotów tym bardziej dwumas zostaje obciążony. Jeżeli chcemy aby nasze auto pozostawało bezawaryjne na dłuższy czas należy praktykować spokojną jazdę, zarówno w mieście jak i na drogach krajowych.

Poprawne użytkowanie samochodu pozwoli cieszyć się nam przyjemną jazdą bez usterek przez znacznie więcej czasu. A zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup nowego samochodu.

You May Also Like..

Sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym

Sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym.

Sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym ma wśród kierowców wyjątkowo niepochlebną opinię. Zapytani o takie zastosowanie, często będą narzekać na wysokie […]

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.