Sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym.

Sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym

admin Koło dwumasowe , ,

Sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym ma wśród kierowców wyjątkowo niepochlebną opinię. Zapytani o takie zastosowanie, często będą narzekać na wysokie koszty wymiany tej części oraz jej niską trwałość i wysoką awaryjność. Czy jednak tak naprawdę wiedzą czym jest owa osławiona „dwumasa”? Ten artykuł postara się przybliżyć to zagadnienie.

Koło zamachowe dwumasowe a „zwykłe”

Koło zamachowe stosowane w silnikach spalinowych powoduje wyrównanie jego pracy, a swoją bezwładnością ma „popychać” tłoki w fazie sprężania, natomiast jego powierzchnia służy także do przenoszenia momentu obrotowego do skrzyni biegów poprzez sprzęgło. Zwykłe koło zamachowe, starszego typu, było wykonane z jednego kawałka metalu, na jego obwodzie był zwykle jedynie osadzony wieniec rozrusznika. Za kołem znajdowała się tarcza sprzęgła, która poprzez dociskanie przenosiła moment obrotowy silnika z wału korbowego do skrzyni biegów. Tarcza sprzęgła w takim rozwiązaniu posiadała sprężyny pełniące rolę tłumika drgań, zwiększając komfort ruszania i zmiany biegów.

Czym różni się „dwumasa”

Koło dwumasowe składa się z dwóch zasadniczych elementów. Z masy pierwotnej, jest ona stosunkowo ciężka i łączy się z wałem korbowym silnika, oraz z masy wtórnej, która przekazuje moment do sprzęgła i dalej do układu przeniesienia napędu. We wnętrzu masy pierwotnej znajdują się sprężyny pełniące rolę tłumika drgań. Masa wtórna połączona jest z kołem zbierakowym ze zderzakami, w momencie w którym występuje różnica prędkości obrotowej między masą wtórą i pierwotną, czyli w momencie połączenia sprzęgła (przy ruszaniu lub zmianie biegów) zderzaki opierają się na sprężynach i tym sposobem moment jest przenoszony z masy pierwotnej na wtórną, po czym do sprzęgła. W tym rozwiązaniu tarcza sprzęgła nie musi posiadać oddzielnego tłumika drgań skrętnych.

Gdzie i dlaczego zastosowano dwumasowe koło zamachowe?

Silnik spalinowy, generuje drgania skrętne, ich siła jest różna w zależności od układu cylindrów i sposobu zasilania (najniższe są w benzynowych silnikach rzędowych sześciocylindrowych i w układzie V12), ich redukcja wpływa na żywotność skrzyni biegów, przekładni głównej i nadwozia. Dwumasowe koło zamachowe redukuje je znacznie dokładniej niż tłumik drgań w tarczy sprzęgła, a to ze względu na większą masę i bezwładność jego elementów. Polepsza to komfort jazdy, dlatego początkowo stosowano je głównie w samochodach z wyższej półki. Najszybciej rozwiązanie to przyjęło się następnie w samochodach z silnikami diesla, gdzie nierównomierność pracy jest największa. Dziś jest to rozwiązanie niemal powszechne i bardzo rzadko samochody posiadają tradycyjne koło zamachowe.

Żywotność i niezawodność sprzęgła z kołem dwumasowym

Producenci podają, ze koło takie powinno wytrzymać 150-200 tysięcy km, jednak zależy to od wielu czynników. Po pierwsze od stylu jazdy i obciążeń z jakimi porusza się samochód, bardzo gwałtowne ruszanie z „gazem w podłodze” czy wożenie ciężkich przedmiotów lub holowanie przyczep znacząco obciąża układ napędowy, a więc i zmniejsza żywotność jego elementów, w tym dwumasowego koła zamachowego. Należy też pamiętać o pełnym rozłączaniu sprzęgła podczas zmian biegów (całkowite wciśnięcie pedału) i o tym, by w trakcie jazdy nie opierać na pedale stopy, co powoduje jazdę na „pół-sprzęgle” i mocno obciąża wszystkie jego elementy. Zapewni to nam długą i niezawodną pracę tego komfortowego rozwiązania.

Wymiana koła dwumasowego na tradycyjne

Na rynku dostępne są zestawy które pozwalają na wymianę sprzęgła z kołem dwumasowym na tradycyjne z kołem monolitycznym. Zestawy takie zawierają komplet niezbędnych części i po jednorazowej wymianie zapewniają już „niezniszczalność” koła zamachowego. Oszczędza to pieniądze przy kolejnych wymianach sprzęgła, gdy nie będzie już konieczności wymieniania, drogiego koła zamachowego. Wymianie będzie podlegać tylko sprzęgło (tarcza, docisk i łożysko oporowe, lub tylko tarcza), więc oszczędność będzie wynikać zarówno z mniejszej liczby wymienianych części, jak i z mniejszej ilości pracy mechanika.

You May Also Like..

Passat B5 – sposoby na wydłużenie życia koła dwumasowego

Specyfika aut z silnikami diesla, oraz mocniejszych jednostek benzynowych jest fakt że posiadają one zazwyczaj koła dwumasowe, umieszczone zaraz przy […]

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.