Tarcza sprzęgła

Tarcza sprzęgła

admin Sprzęgło samochodowe , , ,

Tarcza sprzęgła – jak działa, kiedy i w jaki sposób się zużywa? Tarcza sprzęgła ulega zużyciu w wyniku normalnej eksploatacji samochodu, jednak dzięki odpowiedniemu stylowi jazdy można znacznie przedłużyć jej żywotność.

Z czego zbudowana jest tarcza sprzęgła?

Tarcza sprzęgła zbudowana jest z tarczy nośnej, sprężyn tłumiących oraz okładzin ciernych. Zużywanie się tego elementu jest naturalnym procesem, następującym poprzez ścieranie się powierzchni ciernej. W wyniku eksploatacji tarcza robi się stopniowo coraz cieńsza. W końcu następuje moment, w którym tarcie jest niewystarczające do przekazania całej mocy. Takie zjawisko określa się mianem ślizgania sprzęgła.

Na jak długo wystarcza tarcza sprzęgła?

Jednoznacznie określenie przebiegu, na jaki powinna wystarczyć tarcza sprzęgła nim ulegnie zużyciu jest praktycznie niemożliwe. Okres eksploatacji, który może wytrzymać tarcza zależy nie tylko od modelu samochodu czy jego wersji silnikowej ale i od samego stylu jazdy danego kierowcy. Dzięki temu jest możliwe wydłużenie w znacznym stopniu żywotności sprzęgła, w tym jego tarczy. Wystarczy stosować się do kilku zasad dotyczących stylu jazdy – należy m.in. unikać jazdy na tzw. „półsprzęgle” oraz „palenia sprzęgła”.

Zużywanie się tarczy sprzęgła jest naturalnym wynikiem jej pracy, zbliżonej do pracy klocków hamulcowych. Zawsze gdy dochodzi do tarcia, w trakcie ruszania z miejsca lub każdej zmiany biegu, następuje do niewielkiego zużycia materiału okładzin ciernych. Szczególnie przegrzewanie tarczy sprzęgła może skutkować ich szybszym zużyciem, jeżeli okładziny cierne zostają poddane ekstremalnemu tarciu dochodzi do tzw. „spalenia sprzęgła” objawiającego się przykrym zapachem spalenizny, czasem nawet wydobywaniem się białego dymu spod maski. Materiał cierny w wyniku przegrzania traci swoje właściwości, co skutkuje ślizganiem się sprzęgła. Ponadto przegrzany materiał cierny tarczy sprzęgła zaczyna pękać, czasem nawet jego spore fragmenty ulegają oderwaniu a kilkukrotnie spalona tarcza sprzęgła wymaga natychmiastowej wymiany.

Grubość tarczy sprzęgła

Grubość nowej tarczy sprzęgła to około 6 – 9 mm. Różni się pomiędzy poszczególnymi modelami samochodów, w których zastosowano daną tarczę. Warto pamiętać, iż grubość tarczy nie jest jedynym i decydującym wyznacznikiem, świadczącym o tym czy należy ją już wymienić. Poza ścieraniem się grubości tarczy mogą wystąpić także inne uszkodzenia tego elementu, powodujące konieczność jego wymiany.

Jak rozpoznać zużycie tarczy sprzęgła?

Zużycie tarczy sprzęgła może dawać różnego typu objawy, jednakże najczęstszym symptomem świadczącym o awarii tego elementu jest tzw. ślizganie. Ponadto wszelkiego rodzaju szarpnięcia i niepokojące dźwięki dochodzące z okolic skrzyni biegów i sprzęgła świadczą o awarii i powinny skłonić kierowcę do wizyty w serwisie.

Diagnoza zużytej tarczy sprzęgła zachęca wielu właścicieli samochodów do wymiany wyłącznie tego jednego elementu. Taki pomysł nie jest jednak pochwalany przez specjalistów, według których awaria jakiegokolwiek elementu sprzęgła powinna skutkować wymianą jego kompletnego zestawu. Wymiana samej tarczy sprzęgła może okazać się nie wystarczająca i wtedy trzeba będzie wymienić jego kompletny zestaw, dwukrotnie ponosząc wysokie koszty robocizny.

You May Also Like..

sprzęgło samochodowe

Jak zbudowane jest sprzęgło samochodowe?

Tarcza sprzęgła, docisk sprzęgła oraz łożysko sprzęgła to trzy elementy, na podstawie których zbudowane jest sprzęgło samochodowe. Oprócz nich bardzo istotnym elementem […]

tarcza sprzęgła na kole dwumasowym

Tarcze sprzęgła – cena wymiany

Awaria sprzęgła to poważny problem dla każdego kierowcy. Należy ono do najważniejszych podzespołów w samochodzie, ale jednocześnie najbardziej narażonych na […]

Okładziny sprzęgła

Okładziny sprzęgła

Okładziny tarczy sprzęgła – zużywanie, materiał wykonania. Okładziny sprzęgła, wykonane z nowoczesnych materiałów, pozwalają na prawidłową pracę w niekorzystnych warunkach – […]

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.