Awaria sprzęgła to poważny problem dla każdego kierowcy. Należy ono do najważniejszych podzespołów w samochodzie, ale jednocześnie najbardziej narażonych na uszkodzenia. Elementy sprzęgła eksploatowane są bowiem bardzo mocno. Każde jego użycie przybliża nas do ich zużycia, a prowadząc samochód używamy przecież sprzęgła bardzo często.
Wymiana uszkodzonego sprzęgła niesie ze sobą sporo trudności. Po pierwsze, jest to dość droga część samochodu. Po drugie zaś, sama operacja wymiany należy do skomplikowanych. W żadnym razie nie należy jej dokonywać samemu, a powierzyć ją fachowcom. Nawet u mechanika jednak wymiana sprzęgła może trochę potrwać. To zaś powoduje dodatkowe koszty związane z naprawą. Trzeba jednak je ponieść, ponieważ prawidłowo pracujące sprzęgło zapewnia bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu.
Przyczyny awarii tarczy sprzęgła
Kluczowym elementem w układzie przeniesienia napędu jest tarcza sprzęgła. To od niej w dużej mierze zależy działanie całego sprzęgła, ale to także ona jest poddawana bardzo trudnym testom podczas prowadzenia samochodu, co może przekładać się na jej szybkie zużywanie. Szybkość zużywania się tarczy może zależeć m.in. od stylu jazdy, terenu, po jakim regularnie porusza się samochód, a także momentu obrotowego silnika.
Najczęstsze przyczyny awarii tarczy sprzęgła:
- częsta jazda na półsprzęgle,
- brak dociskania pedału sprzęgła do końca,
- ruszanie ze zbyt wysokiego biegu,
- częste zmiany biegów,
- zbyt gwałtowne ruszanie,
- podniesienie momentu obrotowego samochodu bez wymiany sprzęgła,
- częsta jazda w trudnym terenie lub z dużym obciążeniem, np. z przyczepą.
Jak wymienić tarczę sprzęgła?
Przede wszystkim nie należy tego robić samemu, jeśli nie mamy do tego fachowego przygotowania. Wymianę tarczy dociskowej, podobnie jak całego sprzęgła, powinien przeprowadzać wykwalifikowany mechanik, który dodatkowo powinien przestrzegać wszystkich zaleceń z dokumentacji producenta. Do dokonania wymiany tarczy konieczne jest zdemontowanie skrzyni biegów. Zwykle na nowych tarczach jest informacja, którą stroną w kierunku skrzyni należy ją założyć. Należy tak zrobić, ponieważ w przeciwnym wypadku, nawet jeśli tarczę uda się założyć, to sprzęgło nie będzie działało. Ponadto, właściwe założenie tarczy oznacza jej odpowiednie wycentrowanie, tak by nie uszkodzić wałka sprzęgłowego i pozwolić na założenie skrzyni biegów. W przypadku źle wycentrowanej tarczy to ostatnie może w ogóle się nie udać.
Dowiedz się więcej o wymianie całego sprzęgła na blogu: https://www.sprzegla24.pl/blog/01/wymiana-sprzegla-cena/
Na co zwrócić uwagę przy nowej tarczy sprzęgła?
Szczególnie w samochodach bez koła dwumasowego duże znaczenie mają sprężyny tłumiące drgania skrętne. Jeśli działają prawidłowo, to dzięki nim można chronić przed uszkodzeniami inne elementy układu przeniesienia napędu. Sprzęgło w takich samochodach de facto pełni rolę koła dwumasowego, ale sprężyny mają duże znaczenie również w pojazdach z zestawami konwersji z koła dwumasowego na sztywne. Wtedy sprężyny są jeszcze większe i bardziej wytrzymałe.
Duże znaczenie dla nowej tarczy sprzęgła ma grubość jej okładzin ciernych. By uzyskać informację o grubości, należy bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentacją tarczy, dostarczaną przez producenta. Zwykle nowe okładziny mają od 6 do 8 milimetrów. Ważne, by nie zostały zatłuszczone lub zalane olejem przy montażu, bo wtedy nie nadają się do użytku.
Ile kosztuje wymiana tarczy sprzęgła?
Jak wspomniano powyżej, naprawa sprzęgła nie należy do najtańszych. Zwykle czeka nas wydatek co najmniej kilkuset złotych za sam element i kolejnych kilkaset za „robociznę”, ponieważ sprzęgła ani jego części nie należy wymieniać samemu. Nie ma jednak sensu oszczędzać. Przez oszczędzanie należy tu rozumieć również wymianą samej tarczy, a nie całego kompletu.
Często właśnie z powodów finansowych kierowcy decydują się tylko na wymianę jednego uszkodzonego lub zużytego elementu, takiego jak tarcza. Zwykle jednak nie kończy się to najlepiej, bo bardzo szybko może się okazać, że potrzebna jest wymiana także innych części sprzęgła. I tak musimy więc za nie zapłacić, a dodatkowo kolejny raz ponosimy koszty robocizny. Tymczasem zwykle wymiana całego sprzęgła kosztuje u mechanika niewiele więcej lub wręcz tyle samo, co wymiana samej tarczy. Owszem, część jest droższa, ale lepiej ponieść jednorazowo ten wydatek niż wkrótce zmagać się z kolejną awarią i i tak być zmuszonym znów wydać pieniądze na kolejny element układu, który się zepsuje. Zwłaszcza że skoro zużyła się tarcza sprzęgła, to prawdopodobnie pozostałe elementy także są już mocno wysłużone i długo nie będą działały. Ponadto, cały komplet sprzęgła jest tańszy niż wszystkie jego części kupowane po kolei osobno.
Wymiana od razu całego sprzęgła pozwoli się cieszyć bezpieczeństwem i komfortem jazdy na dłużej, a przy okazji w dalszej perspektywie zaoszczędzić pieniądze. W końcu „chytry dwa razy traci”…