Niezawodne i trwałe koło dwumasowe

admin Sprzęgło samochodowe , , ,

Tradycyjne koła zamachowe odchodzą już w zapomnienie. Zastępują je koła dwumasowe, które zapewniają lepszą sprawność sprzęgła oraz innych podzespołów. Czym jest koło dwumasowe? Czym różni się od zwyczajnego koła zamachowego?

Podwójne koło zamachowe

Swoje szczególne właściwości koło dwumasowe zawdzięcza specjalnej budowie. Jest to niejako podwójne koło zamachowe połączone tłumikiem drgań. Jedno koło połączone jest ze skrzynią biegów, natomiast drugie z napędem.Warto zauważyć, że dwa koła zamachowe tworzące koło dwumasowe są wyjątkowo lekkie. Kiedy jednak występują razem, osiągają optymalną dla pracy silnika i sprzęgła wagę.

Ważnym elementem koła dwumasowego jest także tłumik drgań. Dzięki niemu wibracje powstające podczas pracy koła są nieodczuwalne. Co więcej, wykorzystujący koło dwumasowe passat lub jakikolwiek inny samochód nie gaśnie, kiedy obroty silnika spadają.

Typ koła dwumasowego

Najczęściej koła dwumasowe są dostosowane do podzespołów konkretnego modelu samochodu. Dlatego też należy zamontować oryginalny podzespół, który będzie współgrał z pozostałymi częściami samochodu. Wymieniając koło dwumasowe passata najlepiej jest zatem udać się do autoryzowanego sklepu z częściami Volkswagena.

Sprzęgło a koło dwumasowe

Często wymiana koła dwumasowego jest niezbędna ze względu na zniszczenie innych podzespołów. Przeważnie chodzi o sprzęgło, którego awaria pociąga za sobą szereg konsekwencji. Dlatego też warto zadbać o sprzęgło oraz wymienić je, gdy tylko zaczyna szwankować.

Jak dbać o jakość pracy sprzęgła?

Jeśli nir zadba się odpowiednio o sprzęgło, zacznie ono szwankować o wiele szybciej. Wymiana tego podzespołu jest natomiast kosztowna, zatem warto odłożyć ją w czasie. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne korzystanie ze sprzęgła. Niewskazane są m.in:

  • ruszanie z wysokich biegów
  • trzymanie nogi na sprzęgle dłużej, niż jest to konieczne
  • gwałtowne starty

Każda z tych czynności sprawia, że sprzęgło zużywa się zdecydowanie szybciej. Oczywiście,sporadyczne starty z wyższych biegów, czy też dodawanie większej ilości gazu przy starcie, nie sprawią, że sprzęgło ulegnie awarii. Regularne powtarzanie tych czynności sprawi jednak, że wizyta w warsztacie będzie nieunikniona.

Kiedy wymienić sprzęgło?

Szybka wymiana sprzęgła w przypadku jego awarii  lub zużycia jest kwestią kluczową. Jak już bowiem wspomniano, jazda z niewłaściwie działającym sprzęgłem może doprowadzić do awarii dwumasy, ale również innych podzespołów. Zauważając pierwsze oznaki nieposłuszeństwa sprzęgła należy więc jak najszybciej udać się do warsztatu.

You May Also Like..

sprzęgło samochodowe

Jak zbudowane jest sprzęgło samochodowe?

Tarcza sprzęgła, docisk sprzęgła oraz łożysko sprzęgła to trzy elementy, na podstawie których zbudowane jest sprzęgło samochodowe. Oprócz nich bardzo istotnym elementem […]

tarcza sprzęgła na kole dwumasowym

Tarcze sprzęgła – cena wymiany

Awaria sprzęgła to poważny problem dla każdego kierowcy. Należy ono do najważniejszych podzespołów w samochodzie, ale jednocześnie najbardziej narażonych na […]

Okładziny sprzęgła

Okładziny sprzęgła

Okładziny tarczy sprzęgła – zużywanie, materiał wykonania. Okładziny sprzęgła, wykonane z nowoczesnych materiałów, pozwalają na prawidłową pracę w niekorzystnych warunkach – […]

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.