Budowa skrzyni biegów

budowa skrzyni biegów

admin Skrzynia biegów ,

Elementy, z jakich zbudowana jest każda skrzynia biegów w samochodzie osobowym są następujące: wałek główny, sprzęgłowy i pośredni. W każdej samochodowej manualnej skrzyni biegów, osadzone jest koło zębate na tak zwanym wałku sprzęgłowym. Następnie, przekazywany jest napęd zębate koło wałka pośredniego. Na wałku tym i na wałku głównym, są pary kół, które odpowiadają poszczególnym biegom w samochodzie. Budowa skrzyni biegów, manualnej, wygląda zawsze praktycznie tak samo.

Zębate koła osadzone są zawsze obrotowo. Istotnym jest, że one są ze sobą połączone za pomocą sprzęgieł cierno-zębatych. Sprzęgła te, pełnią bardzo ważną rolę w budowie skrzyni biegów, inaczej nazywa się synchronizatorami. Wrzucenie danego biegu w samochodzie , zawsze powoduje rozłączenie się pozostałych kół zębatych. W skrzyniach manualnych, w samochodach osobowych, stosowany jest tak zwany nadbieg lub przełożenie bezpośrednie.

Budowa skrzyni oraz jej prawidłowa eksploatacja

Jeśli mówimy o przełożeniu bezpośrednim, to wałek główny jest połączony z wałkiem sprzęgłowym. Ważna kwestią jest to, że ich prędkości obrotowe są takie same. Jeśli przełożymy bieg bezpośredni to ich stosunek wynosi zawsze jeden do jednego. Ze względów ekonomicznych, stosowany jest tak zwany nadbieg. Ta technologia, to nadbieg odpowiednio przełożony, w którym prędkość wałka głównego jest zawsze większa od prędkości obrotowej wałka sprzęgłowego. W tym przypadku przełożenie wynosi zawsze poniżej konkretnej jedności.

Ważna kwestią, jest aby zachować jak najdłuższą żywotność skrzyni biegów. Otóż, przy zmianie biegów należy wciskać pedał sprzęgła do końca, pozwala to na prawidłowe ustawienie się kół zębatych. Manualna skrzynia biegów zużywa się też szybciej, jeśli kierowca często trzyma pedał sprzęgła bez potrzeby i zbyt długo. Jest to bardzo ważne, trzeba uwzględnić te kwestie podczas jazdy samochodem osobowym, gdyż skutkuje to tym, że nie trzeba później wymieniać sprzęgła. Jak wiadomo, wymiana sprzęgła nie jest tanim rozwiązaniem.

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.