Dlaczego tarcza sprzęgła się zużywa?

Dlaczego tarcza sprzęgła się zużywa?

admin Blog , ,

Dlaczego tarcza sprzęgła się zużywa? Przyczyny zużywania się tarczy sprzęgła – jak opóźnić ten proces? Zużywanie się tarczy sprzęgła następuje w wyniku normalnej eksploatacji samochodu, jednak prowadząc umiejętnie samochód możemy znacznie je opóźnić.

Dlaczego tarcza sprzęgła się zużywa?

Tarcza sprzęgła ulega zużywaniu wskutek eksploatacji auta – jest to normalny proces, gdy dochodzi do zmiany biegów lub ruszania z miejsca następuje ubytek bardzo niewielkiej części materiału okładzin ciernych. Szczególnie przegrzewanie, wynikające z poddawaniu okładzin ciernych wzmożonemu tarciu, jest destrukcyjne dla tarcz sprzęgła. Przegrzanie tarcz sprzęgła skutkuje często tzw. „spaleniem sprzęgła”, którego specyficznym objawem jest charakterystyczny, niemiły swąd spalenizny. Przegrzana tarcza sprzęgła traci swoje właściwości cierne, zaczyna być odczuwalne tzw. ślizganie się sprzęgła. Najczęściej sprzęgło, które kilkukrotnie uległo „spaleniu” wymaga natychmiastowej wymiany.

Jak wydłużyć żywotność tarczy sprzęgła?

Żywotność tarczy sprzęgła zależy w głównej mierze od modelu samochodu oraz samego stylu jazdy danego kierowcy. Warto pamiętać, iż wydłużenie żywotności tarczy sprzęgła jest prostym zadaniem – wystarczy stosować się do kilku prostych zasad:

  • Unikać gwałtownego ruszania z miejsca,
  • Starać się nie doprowadzać do „spalania sprzęgła”,
  • Nie obciążać nadmiernie samochodu – szczególnie jazda pod górę z przeładowanym samochodem może skutkować przedwczesnym zużyciem sprzęgła,
  • Przy każdej zmianie biegu należy wciskać pedał sprzęgła do samej podłogi,
  • Uważać, by nie jeździć na tzw. „półsprzęgle”,
  • Unikać jazdy samochodem w butach na wysokich obcasach, które często powodują jazdę na tzw. „półsprzęgle”,
  • Nie ruszać z wyższych, niż pierwszy, biegów.

Kiedy należy wymienić tarczę sprzęgła?

Często zdarza się, iż słysząc od mechanika diagnozę zużytej tarczy sprzęgła, kierowca rozważa wymianę wyłącznie tej części. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, specjaliści radzą za każdym razem wymieniać kompletne sprzęgło, nawet gdy doszło do zużycia tylko jednego z jego elementów. Między innymi, po wymianie samej tarczy sprzęgła może okazać się, iż nie tylko sama tarcza była powodem awarii i problem nie ustąpił. W takim wypadku po wymianie samej tarczy sprzęgła należy zakupić cały zestaw sprzęgła i ponieść dwukrotnie koszty usługi wymiany.

Zakup samej tarczy sprzęgła jest także trudniejszy, niż kupno kompletu sprzęgła, ponieważ coraz częściej producenci dostarczają wyłącznie zestawy sprzęgła a nie jego pojedyncze elementy. Ponadto cena kompletnego zestawu sprzęgła jest znacznie korzystniejsza, niż kupno tarczy oddzielnie. Dlatego za każdym razem, gdy pojedynczy element sprzęgła ulega zużyciu, specjaliści zalecają wymianę kompletnego zestawu sprzęgła oraz dokładną kontrolę koła dwumasowego, jeżeli samochód jest w nie wyposażony. Dzięki temu możemy uniknąć dwukrotnego ponoszenia kosztów wymiany, która jest wysoka i nierzadko przekracza cenę samych części.

Ile kosztuje tarcza sprzęgła?

Ceny tarczy sprzęgła są bardzo zróżnicowane i zależą od tego, do jakiego samochodu są przeznaczone. Tarcze sprzęgła do poszczególnych modeli samochodów różnią się m.in. sposobem wykonania, rozmiarem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Dlatego bardzo istotny jest prawidłowy dobór części, zazwyczaj wyłącznie jeden rodzaj tarczy sprzęgła nadaje się do konkretnego modelu samochodu i wersji silnikowej.

You May Also Like..

Koło dwumasowe w popularnych samochodach

Koło dwumasowe to bardzo ważna, ale i mocno awaryjna część silnika która często sprawia kłopotu właścicielom aut. Niestety koło dwumasowe […]

Mazda 6 pierwszej generacji

Przez wiele lat oferowany przez Mazdę model 626 był jednym z bardziej atrakcyjnych samochodów klasy średniej. Jednak pod koniec lat […]

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.