Co to oznacza i co robić, kiedy sprzęgło bierze wysoko?

gdy sprzęgło bierze za wysoko

admin Sprzęgło samochodowe , ,

Czasami w naszych samochodach przytrafia się następujący problem: puszczamy sprzęgło, a samochód reaguje dopiero przy najwyższym ustawieniu pedału. Mówi się wtedy, że sprzęgło bierze wysoko i jest to dość dokładny opis tegoż zjawiska, co może być bardzo pomocne, gdybyśmy opisywali naszą usterkę w warsztacie samochodowym…

Czy normalnie sprzęgło powinno „brać wysoko”?

Nigdy nie jest to zjawisko optymistyczne, jeśli chodzi o badanie stanu zużycia sprzęgła w naszym samochodzie. Zazwyczaj świadczy o zużywaniu się okładzin naszego podzespołu, co nieleczone może doprowadzić do uśliwzgiwania się tarczy tego elementu i może nawet uniemożliwić nam ruszanie i bezpieczną jazdę. Zjawisko sprzęgła, które „bierze wysoko” może nie występować w sprzęgłach samonastawnych, jednak i tu może pojawić się tzw. ślizganie się sprzęgła, co jest dość głośnym i mocnym sygnałem sugerującym konieczność dokonania odpowiednich napraw.

Co robić, gdy sprzęgło bierze zbyt wysoko zaraz po wymianie?

Nieprzyjemności związane z awarią sprzęgła i jego osprzętu mogą dać o sobie znać nawet, kiedy wyjeżdża się z nowiutką tarczą, dociskiem i kołem dwumasowym, dopiero co zamontowanymi pomiędzy naszą skrzynią biegów a silnikiem. Co może oznaczać wysokie branie sprzęgła nowego? W przypadku aut starszych stanowiących już mniejszość na drogach, można uciec się do regulacji linki sprzęgła lub jej wymiany, gdy jest już zużyta. Niestety nowsze samochody nie są już tak łatwe w obsłudze serwisowej, gdyż wyposaża się je najczęściej w układy hydrauliczne. Zwykle winowajcą zbyt wysokiego „brania sprzęgła” staje się w takim przypadku wysprzęglik (siłownik sprzęgła), pompa lub jeszcze inny element. I tu również nie należy zwlekać z naprawą, gdyż jej brak może doprowadzić do dużo poważniejszych awarii albo co najmniej szybszego zużycia nowych okładzin w świeżo wymiennym podzespole.

Czy jazda ze „zbyt wysokim sprzęgłem” jest bezpieczna?

Z pewnością jazda ze ślizgającym się lub „zbyt wysokim sprzęgłem” do najprzyjemniejszych i najbezpieczniejszych nie należy. Posługiwanie się nim podczas jazdy, a zwłaszcza przy ruszaniu pod górę, na przejeździe kolejowym albo na moście może być sporym problemem i stanowić duże zagrożenie dla stanu zderzaka naszego i kierowcy jadącego za nami. W przypadku, kiedy rejestrujemy problemy ze sprzęgłem, które bierze zbyt wysoko, należy niezwłocznie udać się do dobrego warsztatu, gdzie odpowiednio wyszkolony fachowiec powie nam, czy problem dotyczy zużytej tarczy sprzęgła, czy innego podzespołu (np. wysprzęglika lub pompy hydraulicznej). Należy również pamiętać, że tego typu problemy pojawiają się stopniowo i łatwo się przyzwyczaić do sprzęgła biorącego co raz wyżej.

Jak wygląda wymiana sprzęgła i o czym należy pamiętać?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą przy wymianie sprzęgła jest to, by nie oszczędzać. Aby wymienić sprzęgło należy zdemontować skrzynie biegów, co wymaga wysokich kwalifikacji i odpowiednich narzędzi. Również wspomagające podzespoły – oprócz samego sprzęgła (jego docisku i tarczy) – powinny zostać wymienione, a mowa tu głównie o kole dwumasowym i łożysku oporowym. Oczywiście możliwe jest pozostawienie starego koła dwumasowego lub zakup regenerowanych podzespołów, lecz należy spodziewać się w takim przypadku szybkiego powrotu do warsztatu. Zakup części w zestawie (tzw. zestaw sprzęgła) gwarantuje nam idealne dopasowanie do siebie elementów, niższą cenę i równomierne ich zużywanie się po instalacji.

You May Also Like..

sprzęgło samochodowe

Jak zbudowane jest sprzęgło samochodowe?

Tarcza sprzęgła, docisk sprzęgła oraz łożysko sprzęgła to trzy elementy, na podstawie których zbudowane jest sprzęgło samochodowe. Oprócz nich bardzo istotnym elementem […]

tarcza sprzęgła na kole dwumasowym

Tarcze sprzęgła – cena wymiany

Awaria sprzęgła to poważny problem dla każdego kierowcy. Należy ono do najważniejszych podzespołów w samochodzie, ale jednocześnie najbardziej narażonych na […]

Okładziny sprzęgła

Okładziny sprzęgła

Okładziny tarczy sprzęgła – zużywanie, materiał wykonania. Okładziny sprzęgła, wykonane z nowoczesnych materiałów, pozwalają na prawidłową pracę w niekorzystnych warunkach – […]

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.